BYRÅ, senbarock, omkring 1700-talets andra kvartal.

Fanerad i bl a valnöt. Bukig front med tre utdragslådor. Beslag av mässing. Svartmålad träskiva. Höjd 82, längd 108, bredd 65 cm.

Maskstungen. Slitage. Skador. Fanérskador. Senare beslag och senare lås. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
10 000 SEK