SKULPTUR, keramik, möjligen Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.

Sittande hund. Vitglaserad. Längd 65, bredd 40, höjd 102 cm.

Skador och lagning. Krackelyr. Nagg.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift stod likadana hundar vid ingången till Svenskt Tenn. Bilden som visar detta ingår ej.

Lähtöhinta
3 000 SEK