GLASSERVIS MED BRICKA. 18 delar. Johansfors Glasbruk, 1900-talets mitt.

Bricka, längd 56 cm.
Karaff, höjd inkl. propp 24 cm.
Bringare, höjd 19 cm. Etikettmärkt.
10 grogglas, höjd 14 cm.
5 selterglas, höjd 8,5 cm.
Röd och svart handmålad dekor med spader, hjärter, ruter och klöver.

Bruksslitage, ett grogglas med nagg.

Lähtöhinta
2 500 SEK