Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

STOL, Gustaviansk, Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777-1813).

Den så kallade "svenska modellen". Oval genombruten rygg. Med lös stoppad sits, samt kopplade ben.

Slitage, repor och märken. Mindre stötskador. Renoverad och kompletterad, med bland annat senare bemålning, senare klädsel samt förstärkning av stolram. Fläckar på klädsel.

Lähtöhinta
4 000 SEK