BORD, "Idealbordet", Otto Wretling, Umeå, 1930-tal, etikettmärkt.

Fanerat med bl a björk, delvis betsat och svartlackerat. Rektangulär uppfällbar skiva fanerad i ljus björk. Höj- och sänkbart. Längd 112 (224), bredd 68, maxhöjd 75 cm.

Slitage, fläckar, repor, smärre färgbortfall och skavmärken.

Lähtöhinta
10 000 SEK