Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Rak form med rik dekor av intarsia. Beslag samt dekor av mässing. Lös rödspräcklig marmorskiva. Längd ca 90,5, djup ca 47, höjd ca 76 cm. Nyckel finns.

Sliatge, repor och märken/stötmärken. Fanerskador. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 500 SEK