Adolf Zethelius

(1781-1864)
Adolf Zethelius
(1781-1864)

KAFFEKANNA, silver, Adolf Zethelius 1838. Vikt ca 1060 g.

Rikligt driven dekor av blommor och kartuscher. Uppsvängd hänkel. Lockknopp i form av blomma. Höjd ca 26 cm.

Smärre slitage. Repor. Obetydligt ojämn fotring.

Lähtöhinta
6 000 SEK