KINJAL, Kaukasien, mestadels silver, 1800-tal.

Rik dekor. Tveeggad klinga med blodränna. Längd ca 50, varav klinga ca 31 cm.

Slitage, repor och stötmärken. Anlupen samt smuts. Mindre skador.

Lähtöhinta
3 000 SEK