PIEDESTAL MED KRUKA, majolika, troligen Tyskland, 1800-talets fjärde kvartal.

Balusterformad piedestal. Bukig kruka. Reliefdekor av drakar i vitt mot grön fond. Piedestalens höjd 75 cm, krukans höjd 35 cm.

Bränningssprickor. Piedestalen med kantlagning. Glasyrnagg.

Lähtöhinta
3 000 SEK