HÖRNSKÅP, Allmoge, så kallat Änglaskåp, Skåne, bär datering 1843

Uppsvängt krön med infälld ängel i relief. Dörr med bakomliggande hyllplan. Dörrar med bakomliggande hyllplan. Mitten med skänkyta. Bredd 82, djup 41, höjd 150cm.

Bruksslitage. Maskstungen. Listdelar saknas. Färgbortfall. Skador. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
10 000 SEK