Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SPEGEL MED KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft.

Förgylld och bronserad. Konsolbord med marmorerad skiva. Uppburen av lyra, dekor av girlander. Marmorerad fotplatta. Spegel med skuren dekor av urna och löv. Fristående kolonner. Fasettslipad glas. Spegelns bredd 76. Höjd 177 cm. Konsolbordets bredd 93. Djup 41. Höjd 82 cm. Total höjd 259 cm.

Repor och märken. Konsolbordets fotplatta något avkortad baktill. Färgbortfall. Delvis ombronserad. Löst krön. Senare glas.

Lähtöhinta
12 000 SEK