SKÅL, porslin, Kina, sent 1800-tal.

Oktogonal form. Polykrom dekor av bl a urnor och bladverk. Invändigt med celadonglasyr. Diameter ca 25,5 cm.

Mindre slitage, repor och glasyrdefekter.

Lähtöhinta
1 500 SEK