Korut
609954

PÄRLCOLLIER, två-radigt, Mikimoto, Japan, odlade pärlor, originallås i silver.

Två-radigt pärlcollier med lätt doserade pärlor, ca 5,5 - 5,8 mm. Originallås i silver, stämplad "M". Längd ca 38 cm. Originaletuie med ljusblå blomsterdekor, fodrad i vit satin märkt "K.MIKIMOTO.INC, GINZA TOKYO".

Smärre slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt i Japan ca 1970-tal.

Lähtöhinta
4 000 SEK