Brosch, spänne formad med små sötvattenspärla, G Dahlgren & Co, Malmö, Sverige, 1951. Höjd 3,8 cm.
Brosch, band formad med svensk import stämpel. Höjd 3,2 cm.
Missfärgning, bruksslitage, mindre repor.