BERGERE, Louis XVI-stil, omkring 1800-talets slut.

Bemålad. Hög rygg med utsvängda sidostycken. Fyra kannelerad ben avslutande i fleuroner. Rikligt skulpterad och snidad dekor av bl a blommor. Stoppad sits och rygg samt dyna klädda i plysch. Höjd 115, sitthöjd 48 cm inklusive dyna.

Slitage. Klädseln blekt och solkig. Ranglig, mindre sprickor.

Lähtöhinta
2 500 SEK