SOFFA, Karl Johan, 1800-tal.
Rak form. Genombruten rygg med vertikala spjälor. Lösa plymåer. Längd ca 180 cm.
Slitage, repor och märken/stötskador. Renoverad och kompletterad, med bland annat senare klädsel samt senare målad.