SKRIVSEKRETÄR, sydeuropa, 1700-/1800-tal.

Fanerad med valnöt. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Fem lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 113. Djup 60. Höjd 108 cm. Nyckel finns.

Fanerskador, sprickor. Repor och märken. Torrspricka i bl a skrivklaff. Delvis senare sockel. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
10 000 SEK