COLLIER, ARMBAND samt ÖRHÄNGEN, 3 st, sterling silver och förgyllt silver, Taxco, Mexico, mitt-1900-tals. Vikt ca 113 g.
Dekorerad med geometriskt reliefmönster och stämplad 'Sterling 925 CET Taxco'. Collier, inre diameter 13 cm. Armband inre diameter 7 cm. Örhängen höjd 3 cm.
Slitage och repor. Collier och armband låser inte bra.
Muut tiedot
Inköpta i Lima under 1950-talet.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?