SOFFA samt FÅTÖLJ, Chesterfieldmodell. England, 1900-talets andra hälft.

Brunfärgat skinn. Fast stoppad djuphäftad rygg. Lösa plymåer i sits. Hjulförsedda ben. Märkt Pegasus. Soffans längd ca 170 cm.

Bruksslitage. Märken och repor. Slitage på skinnet. Två knapphuvuden saknas i ryggen på soffa samt ställvis hårt slitage på bakstycket. Fåtölj med löst hängande skydd på undersidan.

Lähtöhinta
7 000 SEK