SERVERINGSVAGN, "900" Alvar Aalto, formgiven 1936-1937.
Björkfaner, stomme av laminerad björk. Skivan med vita kakel och rottingkorg. Längd 90, bredd 64, höjd 59 cm.
Torrsprickor, sprickor, repor, ställvisa tryckmärken / repor på träet.
Lue lisää