SEXTANT, Spencer and Browning, London, Storbritannien, troligen sent 1800-tal.

Trä, ben och mässing. Fodral i mahogny etikettmärkt Hennesey Chronometer Maker Swansea. Schatullets höjd 13, längd 30, bredd 27 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Schatullet med skador och lös limning.

Lähtöhinta
4 000 SEK