Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

SPEGEL, rokoko. Sign NS, Nils Sundström, Stockholm, 1700-talets andra hälft

Rikt snidat krön, delvis genombrutna sniderier. Ram med infällda spegelglas. Avslutas med genombrutna sniderier. Verksam mellan 1754-1781 i Stockholm. Höjd 114, bredd 51.

Slitage, sprickor, anlöpningar, pigmentbortfall. Senare förgyllning. Senare glas samt bakstycke. Maskstunget. Äldre lagning på snideriet vid avslutningen. Smuts.

Lähtöhinta
8 000 SEK