Fanerad i olika träslag med intarsiadekor samt beslag i mässing. Lös stenskiva. Längd 92, bredd 46, höjd 82 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, mindre skador och repor. En låda går ej att låsa. Avainet sisältyvät.