SALTKAR, ett par, silver, gustavianska, Pehr Zethelius, Stockholm, 1793. Vikt 146 g.

Invändigt förgyllda. Båtformade på rektangulär fot, med gallerkant och kulfötter. På livet pålödda, antikiserande medaljonger. Uppsvängda, pärlstavsornerade hänklar. Längd 11,5 cm.

Bruksslitage, lagningar och anlöpningar. Ett saltkarl med något skev fot samt något skeva hänklar.

Lähtöhinta
10 000 SEK