SOCKERSKÅL, silver, empire, Olof Hagrelius, Mariefred, 1826. Vikt 628 g.

Rund form, delvis godronnerad med hänklar i form avlejonmaskaroner. Uppburet av tre fabeldjur. Lock krönt av pinjekotte. Höjd 23,5 cm.

Bruksslitage. anlöpningar och lagningar. Klippt flik i lock.

Lähtöhinta
6 000 SEK