SPEGELLAMPETT, Västsverige, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Förgylld och bronserad. Ramverk med bladverk, kröndekor av prunkande urna och omslutande vinrankor. Kvicksilverfolierat glas. Samtida ljusarmnar. Längd 57 cm.

Senare ytbehandling och bakstycke. Mindre skador, lagningar, kompletteringar och bortfall. Anlupet glas.

Lähtöhinta
4 000 SEK