KARMSTOLAR, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-tal.

Mestadels ek. Fast stoppad sits, rygg samt armlän. Oval ryggbricka med med krönande bandrosett. På nedåt avsmalnande samt kannelerade ben.

Slitage, repor och märken/stötskador. Renoverad och kompletterade, med bland annat lagningar samt förstärkningar och senare delar. Maskstunget. Rester efter montering av tidigare klädsel.

Lähtöhinta
6 000 SEK