Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SPEGEL MED KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft.

Förgyllt och bronserat. Konsolbordets skiva uppburen av örn. Svärtad fotplatta. Skiva av marmor. Konsolbordets bredd 90. Djup 40. Höjd 83 cm. Spegeln med skuren dekor av bl a lyra och bladverk. Bredd 81. Höjd 162 cm. Total höjd 245 cm.

Spegel med färgbortfall, sprickor. Pastellageskador. Repor och märken. Konsolbord med färgbortfall. Något instabilt konsolbord. Skivan med mindre nagg. Örn med förstärkning. Något anlupet spegelglas.

Lähtöhinta
12 000 SEK