Etui, förgyllt invändigt, London, England, 1916. Etui, randdekor, importstämplar. Etui, dekor av karta över Sverige och Norge,stämplat "925". Etui, slätt, importstämplat. Längd 8-12,5 cm.
Bruksslitage, en del med gravyr.