SOCKERSKRIN, PEPPAROTTSKUPA OCH SKÅL MED LOCK, silver, bl a K. Anderson, Stockholm, 1900-tal. Vikt 501 g.

Sockerskrin i rokokostil med bukig form, på fyra svängda tassfötter. Svenska importstämplar. En pepparrotskupa med svängda åsar. En skål med lock av K. Anderson, Stockholm, 1919. Höjd 6,5-10,5 cm.

Bruksslitage.

Lähtöhinta
2 000 SEK