BYRÅ, Louis XVI, troligen Mellaneuropa, omkr år 1800.

Fanerad med olika träslag. Profilerad skiva, två utdragbara lådor, raka nedåt avsmalnande ben. Inläggningar i mönster. Längd ca 86 cm, djup ca 49,5 cm, höjd ca 68 cm. Nyckel finns.

Slitage. Renoverad och kompletterad. Ställvis fanerskador. Maskstungen. Ojämn skiva, torrsprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK