Axel Einar Hjorth

(Ruotsi, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Ruotsi, 1888-1959)

SKÅP, "Margareta", Axel Einar Hjorth, Nordiska kompaniet, 1930-tal.

Ljust bemålat. Rak samt lätt rundad form, dörrpar med speglar klädda i grön textil, bakomliggande lösa hyllplan samt utdragbara lådor. Längd ca 100 cm, djup ca 55 cm, höjd ca 141,5 cm. Nyckel finns.

Senare bemålat. Slitage. Märken, färgbortfall, fläckar. Nyckeln böjd. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet