RESESEKRETÄR, tillskriven Christian Linning, 1700-talets tredje kvartal.

Fanerad i alm och päronträ. Lådinredning med nio lådor och draghandtag av mässing. Filtklädd skiva. På benställning av furu. Höjd 104, längd 98, bredd 31 cm.

Skador, maskstungen. Låsfunktion bör ses över.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Flinck, däribland borgmästaren i Landskrona Magnus Flinck på Vegeholm och Södra Lindved i Skåne. Familjerna Cederkrantz och Af Petersens på Ludvika Herrgård.

Lähtöhinta
10 000 SEK