Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

POTTSKÅP, gustaviansk stil, sannolikt 1800-talets sista kvartal.

Ljust bemålat med bl a friser. Rektangulär form. Räfflad dörr. Dragknopp i mässing. Höjd 78, längd 55, bredd 35 cm.

Slitage.

Lähtöhinta
3 000 SEK