LJUSSTAKE, brons, sengustaviansk, sent 1700-tal.

Urnformad ljuspipa uppburen av stående kvinna. Rund fot med dekor av margueriter. Höjd ca 23 cm.

Bruksslitage. Repor och fläckar. Något instabil. Ljuspipa med mindre lagning.

Lähtöhinta
2 500 SEK