BORDSLAMPOR, ett par, metall och marmor, sent 1800-tal.

Urnformade, tvådelade lampfötter av gjuten zink med rik dekor i eklekticism, marmorfötter på vardera fyra förgyllda ben. Höjd inklusive lamphållare ca 34 cm.

Slitage, nagg, mindre skador och lagningar, urnor lösa på marmorfot och delarna ej ursprungligen sammanhörande. Ej funktionstestade.

Lähtöhinta
4 000 SEK