STOL, sengustavianskt stockholmsarbete, sent 1700-tal.

Målad i vitt och guld, pastellagedekor, svängd stoppad ryggbricka, stoppad sits. Svarvade framben. Längd 51, bredd 53, höjd 82 cm.

Slitage, sprickor, ryggbricka med bräckage, senare bemålning, pastellage med smärre skada, möbeltyg med hål.

Lähtöhinta
6 000 SEK