STOLAR, 7 st, böjträ, främst Jacob & Josef Kohn, Wien, omkring år 1900.

Svängd genombruten rygg, rund rottingsits, kopplade ben. Fyra stolar märkta Kohn, en med etikettrester. Två stolar omärkta, tillverkade senare.

Slitage. Märken, sliten ytbehandling. Enstaka rottingskador, ställvis löst spänd rotting. En stol med sprickor i sarg.

Lähtöhinta
3 500 SEK