SKALDJURSSERVIS, 26 delar, porslin, Tre Art, Italien, 1900-talets slut.

Riklig handmålad reliefdekor och ornamentering av bl.a kräftor, musslor och citronskivor.
Åtta runda tallrikar, diam ca 26 cm
Åtta runda skålar, diam ca 21,5 cm
Fyra ovala serveringsfat, längd ca 30 - 51 cm
Fyra ovala skålar, längd ca 22 - 40 cm
En lockterrin med slev, längd ca 42 cm
En rund skål, diam ca 13 cm

Smärre bruksslitage. Repor, märken. Terrinen med krackelyr.

Lähtöhinta
3 500 SEK