STOL, senempire/nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Mörkbetsat trä. Svängd genombruten rygg, lös stoppad sits klädd i rutig textil, svängda ben.

Slitage. Märken, rispor. Torrsprickor. Ett bakre ben med träkomplement. Förstärkningar invändigt i sargens front. Senare klädsel.

Lähtöhinta
1 500 SEK