CHARLTON, MARY, Ammorvin och Zallida. I-II, Chinesisk roman. Öfversättning, Linköping, Kongl. gymn. boktryckeriet, 1800.

Halvband av skinn.
Originalet utgavs i London 1798 under titeln Ammorvin and Zallida, A novel.

Slitage, fläckar, bokbandet med smärre skador, titelbladet ersatt av faksimil. Spår av insektsangrepp. Ej fullständigt genomgången.

Lähtöhinta
1 500 SEK