SKÅP/SKÄNK, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Mahognyfanér, raka sidor, övre sargkant med två svarvade knoppar, låda över pardörrar med dörrspeglar, skuren volutdekor, svarvade framfötter. Längd 90, bredd 42, höjd 143 cm. Nyckel finns.

Slitage, enstaka repor och sprickor, dörrpar något svårstängt. Enstaka lagningar och mindre avslag. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
3 000 SEK