BORD, delvis renässans/barock, 1600/1700-tal.
Betsat trä. Rektangulär profilerad skiva med rundade hörn. Balusterformade kopplade ben. Skuren dekor samt konturerade detaljer i sarg. Längd ca 148 cm, bredd ca 82 cm, höjd ca 73 cm.
Slitage. Märken, rispor, färg- och materialbortfall. Torrsprickor. Kompletterat och omarbetat, bl.a senare skiva.