GRÄDDKANNA, silver, Johan Ekholm, Stockholm 1782.

Gustaviansk. Invändigt förgylld. Oval form, på oval fot. På livet antikiserande medaljonger. Handtag med pärlstavsband. Längd ca 17cm, höjd ca 12 cm. Med gåvgravyr undantill.

Slitage, enstaka repor. Bas med skada.

Lähtöhinta
15 000 SEK