620919

Vicke Lindstrand

(Ruotsi, 1904-1983)
Vicke Lindstrand
(Ruotsi, 1904-1983)

SKULPTUR, "Isberg", glas, Vicke Lindstrand, Kosta Boda, 1950-60-tal.

Gröntonat glas med graverad tredimensionell dekor av isbjörn med unge. Signerad V. LINDSTRAND KOSTA. Längd 26 cm, höjd 13 cm.

Nagg. Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Gåva som 50-årspresent 1964-65.

Lähtöhinta
1 200 SEK
Kuvan käyttöoikeudet