SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.
Rak form. Fanerad i mahogny. Mässingsdetaljer föreställande figur samt örn. Bredd 59, höjd 172 cm.
Slitage, fanerskador, fläkar, torrsprickor, lösa delar.