KRYDDBURKAR, 8 st, flintgods, Gefle.

Dekor i blått. 2 större med trälock, vägghängda, för mjöl och salt. 6 mindre med lock för ingefära, nejlikor, kryddpeppar, vitpeppar, kardemumma och kanel.

Krackelering och missfärgningar. 2 med skador och lagninger.

Lähtöhinta
500 SEK