Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SPEGEL, empire, etikettmärkt Jon Frisks spegel-fabrik, Stockholm 1810-20-tal.

Frisks etikett bär adressen Riddarhustorget Huset n:7, Stockholm där spegelfabrikation pågick 1814-24.
Rektangulär spegel med rakt krön, lunett med pastellagedekor av parställda delfiner och palmett. Tudelat glas. Ramen med dekor av vinranka. Bredd 77, höjd 161 cm.

Slitage, smärre dekorlagningar, obetydliga skador, renoverad med senare förgyllning och bronsering. Nedre glas sentida.

Lähtöhinta
8 000 SEK
Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?