Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:

URNA och PIEDESTAL, flintgods, Rörstrand, omkring 1900.

Rund urna med något oregelbunden kant, reliefdekor av lönnlöv och fröställningar. Höjd 21, mynningens diam 27 cm. Balusterformad piedestal, gul och grön glasyr, höjd 44 cm.

Slitage, krackelyr, smärre kantnaggar på urnan. Ej ursprungligen sammanhörande.

Lähtöhinta
1 500 SEK