624181

DIADEM och HÅRNÅLAR, 3 st, 18K guld och silver med citrin, ca 32,02 ct, och diamanter, Stockholm, 1813. Vikt ca 37 g.

Diadem, 18K guld, i form av vinblad och druvor av små sötvattenpärlor, med central trappslipad citrin, omgivs av rosenslipade diamanter. Stämplad sannolikt 'E L'. Längd 14,5 cm. Hårnålar av förgyllt silver med skruv för att hålla fast diadem. Längd 9,5 cm.

Smärre renovering. Slitage. Anlöpning.

Lähtöhinta
10 000 SEK